Lightbulb.Creative Agencja Marketingowa Kielce

Back

Jak stworzyć dobre wideo nie będąc profesjonalistą?

Filmuj jak profesjonalista –
5 najważniejszych wskazówek

 

1. Najważniejsze jest oświetlenie!

Pomoże zrobić dobre ujęcia nawet smartfonem. Szukaj miękkiego, naturalnego światła. W plenerze, najlepiej robić to w „złotą godzinę” – tuż przed zachodem/wschodem słońca światło złotą barwę. O innej porze dnia, zadbaj o to, aby światło nie raziło nagrywanej osoby i nie tworzyły się cienie. Stosuj system PAL – standardowo w smartfonach ustawiony jest tryb NTSC (stosowany w Ameryce i Azji), który nagrywa 30/60/120 kl./s, powodując migotanie sztucznego światła. W Europie obowiązuje system PAL i powinniśmy nagrywać w 25 kl./s, lub w wielokrotności. Dzięki temu unikniemy migotania.

2. Używaj trybu manualnego! Sprawdź 3 parametry, które musisz poznać:

→ Przysłona, która decyduje o tym, ile światła wpada na matrycę. Jeśli jej wartość jest większa, światła wpada mniej, a obraz jest ostry na pierwszym i drugim planie. Jeśli wartość jest mniejsza, światła wpada więcej, a w filmie pojawia się efekt Bokeh – rozmycie któregoś z planu co sprawia, że film wygląda profesjonalnie.

→ Czas naświetlania powinien być dwukrotnością kl./s, np. jeśli nagrywasz w 25 kl., powinieneś ustawić czas naświetlania 1/50. Dzięki temu obraz będzie płynny.

→ ISO to sztuczne podbicie światła i staramy się, aby jego wartość była jak najmniejsza, przy większej będą pojawiały się szumy.

3. Rób stabilne ujęcia

Jeśli masz możliwość włączenia stabilizacji, staraj się jej używać. Używaj też statywu lub rób delikatne ruchy. Trzymaj aparat pewnie dwoma rękami lub zainwestuj w gimbal.

4. Dźwięk!

Najlepsze ujęcie, które będzie miało słabej jakości dźwięk, zepsuje efekt końcowy. Na początek możesz podłączyć zestaw słuchawkowy do telefonu jeśli ma wbudowany mikrofon i używać go jako mikrofonu krawatowego. Jeśli nie, nagrywaj dźwięk osobno na dyktafon, używaj mikrofonu kierunkowego lub krawatowego (podstawowe można kupić za kilkadziesiąt złotych.

5. Pomysł

Ważne są przemyślane ujęcia, które zaciekawiają odbiorcę. Warto mieć wcześniej przygotowany scenariusz.